استقرار سیستم مدیریت انرژی بر اساس استاندارد ISO 50001:2018

        دوره استقرار سیستم مدیریت انرژی بر اساس استاندارد ISO 50001:2018 درآموزشگاه نئون تدوین شده و اولین کد آن از  اردیبهشت ۱۴۰۱ برگزار میشود.

 

شرح دوره:

یکي از مهم‌ترین عوامل افزايش مصرف انرژي در سازمان‌ها، ادارات و صنايع مختلف، عدم وجود مديريت بر مصرف انرژي است. سیستم مدیریت انرژی ایزو ۵۰۰۰۱ ساختاری است که در یک سازمان استقرار می‌یابد و با طرح‌ریزی و سیاست‌گذاری اهداف انرژی در سازمان و تدوین روش‌های اجرایی، پایش و ممیزی مصرف انرژی سازمان، امکان مدیریت و کنترل مستمر مصرف انرژی و مدیریت اجرای راهکارهای کاهش مصرف انرژی را فراهم می‌سازد. در سازمانی که سیستم مدیریت انرژی ISO 50001:2018 استقراریافته است، به‌وسیله بهبود فرآيندهای انرژی بر، تغييرات ساده اجرايي و نگهداري، پایش مصرف انرژی، استفاده از فناوري‌هاي با راندمان انرژي بالا و… امکان مدیریت بر منابع انرژی فراهم می‌آید و اقدامات و استراتژی‌های کاري روزمره سازمان، در چارچوب چرخه بهبود مستمر (Plan-Do-Check-Act) به وجود می‌آید.

هدف از این استاندارد توانمندسازی سازمان ها برای اجرای سیستم ها و فرایندهای لازم برای بهبود مستمر عملکرد انرژی، شامل بازدهی، کاربری و مصرف انرژی است. این استاندارد الزامات سیستم مدیریت انرژی (EnMS) را برای یک سازمان مشخص می کند. اجرای موفقیت آمیز یک سیستم مدیریت انرژی، فرهنگ بهبود عملکرد انرژی را پشتیبانی می کند که وابسته به تعهد همه سطوح سازمان به خصوص مدیریت ارشد است. در بسیاری از موارد، این موضوع تغییرات فرهنگ درونی سازمان را در بر می گیرد.

ISO 50001ورژن ۲۰۱۸ آخرین ویرایش استاندارد مدیریت انرژی ISO 50001 توسط سازمان بین المللی ایزو می باشد. این استاندارد در برگیرنده الزامات اجرا، نگهداری و بهبود سیستم مدیریت انرژی می باشد. که هدف آن توانمند سازی سازمان جهت دستیابی به راهکاری جهت بهبود بهره وری انرژی ، استفاده و مصرف انرژی می باشد.

مقصود استاندارد بین المللی ISO 50001 ، توانمند سازی سازمانها برای ایجاد سیستم ها و فرایندهای ضروری برای بهبود عملکرد انرژی شامل کارآیی، استفاده و مصرف انرژی است.

اجرای استاندارد ISO 50001 به کاهش انتشار گاز گلخانه ای ، هزینه انرژی و سایر پیامدهای مرتبط با محیط زیست از طریق مدیریت نظام مند انرژی منجر می شود.

ISO 50001 بین المللی برای تمامی سازمانها از هر نوع و اندازه بدون توجه به شرایط جغرافیایی ، فرهنگی و اجتماعی آنان قابل اجرا است و اجرای موفق این استاندارد به تعهد تمامی سطوح و جایگاه های سازمان به ویژه مدیریت ارشد بستگی دارد .

 

 

عناوين سرفصل های دوره:

 • بررسی وضعیت انرژی و انتشار کربن در ایران و جهان
 • آشنایی با انواع سیستم مدیریت و استاندارد ISO 50001:2018
 • شناسایی فضای کسب و کار سازمان
 • تعریف رهبری سیستم، کمیته انرژی و خط مشی
 • آشنایی با طرح ریزی انرژی
 • تدوین خطوط مبنا و شاخص عملکرد انرژی
 • مدیریت ریسک ها
 • منابع، شایستگی، آگاهی و ارتباطات
 • کنترل های عملیاتی، خرید و طراحی
 • آشنایی با ارزیابی عملکرد و بهبود
 • بررسی روند استقرار سیستم مدیریت انرژی در یک سازمان بصورت نمونه

 



این دوره  با هزینه آموزشی ۱٫۲۸۰٫۰۰۰ تومان برگزار میشود .

پس از پایان دوره ، دانشپذیران به سازمان فنی حرفه ای جهت آزمون معرفی میشوند که آزمون در دو بخش تئوری و عملی برگزار میشود و پس از قبولی در آزمون، مدرک بین المللی دوره همراه با کد رجیستری با قابلیت ترجمه با مهر دادگستری و وزارت خارجه توسط سازمان فنی حرفه ای صادر میشود.

مدرک پایان دوره نیز با اعتبار داخلی توسط آموزشگاه ( بدون حضور در آزمون) به درخواست دانشپذیران صادر میگردد.

در لینک زیر میتوانید سرفصل های آموزشی و اطلاعات دوره را مشاهده بفرمایید .

زمان برگزاری کلاس: یک روز در هفته -سه شنبه ها-  از  ساعت ۱۷ الی ۱۹ در بستر آنلاین- بمدت ۱۲ هفته

با تکمیل فرم ثبت نام زیر میتوانید در این دوره ثبت نام کنید ، پس از تکمیل فرم ، ایمیل تائید ثبت نام ارسال خواهد شد.

لینک ثبت نام آنلاین